Live Score

Ανοιχτό Γήπεδο- Α2: Μόνος αήττητος ο Ολυμπιακός Ζαχάρως

Η ΕΝΑΤΗ αγωνιστική ήταν σημαδιακός για τον Ολυμπιακό Λαμπέτι, αφού χάνοντας στην Ανδραβίδας, έπαψε να είναι αήττητος.

Αήττητος πλέον είναι ένας άλλος Ολυμπιακός, αυτός της Ζαχάρως, όντας πλέον τρίτος στη βαθμολογία. Η ομάδα της Ζαχάρως κατόρθωσε να επιβληθεί του μέχρι τότε ισόβαθμού του, Αχιλλέα Νεοχωρίου, ο οποίος «ξεσπιτώθηκε» στο γειτονικό Κάστρο κι έχασε (1-2).
* Η ΟΜΑΔΑ του Σταύρου Μέντη που παρουσιάζει επιθετική δυστοκία πέτυχε την τέταρτη νίκη της, ενώ έχει και πέντε ισοπαλίες. Στο σκορ προηγήθηκαν οι Ζαχαραίοι με το Λαμπρόπουλο στο 45’. Ισοφάρισε ο Καλουτάς του Αχιλλέα και ο Μπιμπής στο 85’ πέτυχε το νικητήριο γκολ.
* Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λαμπέτι είχε ως τώρα 7 νίκες και μια ισοπαλία. Έχασε από την Δάφνη, η οποία είχε μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία. Η ομάδα της Ανδραβίδας προηγήθηκε 2-0 με τους Βαρβαρέσο και Βάσσο. Μείωσε στην επανάληψη ο Ελιοτ με πέναλτι (2-1). Η Δάφνη βελτίωσε τη θέση της, πιάνοντας τους 16 βαθμούς και παρέα με το Σκουροχώρι και την Ολυμπιάδα συγκατοικούν στην τέταρτη θέση!
* ΣΤΑ άξια λόγου της 9ης αγωνιστικής η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού Μυρτιάς επί του ΠΑΟΚ με βαρύ σκορ (4-0). Η Μυρτιά προηγήθηκε στο 2’ με το Γ. Νικολόπουλο και επικράτησε ολοκληρώτικα στην επανάληψη. Τα γκολ Κολτσίδας, Σταμούλης και Σπυρόπουλος.
* ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ άποντη η ομάδα της Αρετής.
* ΣΤΟΥΣ σκόρερς είναι πάντα πρώτος ο Κασκούτης του Λαμπετίου με 8 γκολ. Ακολουθούν με 6 τέρματα ο συμπαίκτης Έλιοτ και οι Κηπουρός (ΑΟΜ), Κουρλός (Μυρσιναϊκός).

Ο άγριος κόσμος της Α’ τοπικής
Ο ΑΓΡΙΟΣ κόσμος της Α’ τοπικής, πέραν των άλλων προβλημάτων κατά την 9η αγωνιστική, είχε να αντιμετωπίσει και τις βροχές που έπληξαν την περιοχή μας το Σάββατο. Έτσι η ΕΠΣ δεν ήθελε και πολύ και ανέβαλε όλα τα σαββατιάτικα παιχνίδια. Εξαίρεση ένα παιχνιδάκι της Β’ τοπικής στο Ενωσιακό γήπεδο. Δεν ξέρουμε, αν αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί μιας κι έρχονται σε λίγο τα «Νικοβάρβαρα» που λέει ο λαός. Έτσι τα παιχνίδια ορίστηκαν για τη Δευτέρα μ’ όλα τα συνεπακόλουθα.
* ΕΙΧΑΜΕ προβλέψει 3-4 διπλά. Ήρθαν δύο. Ο λόγος έχει να κάνει και με τις αναβολές. Διπλό έφερε ο Πανηλειακός στο Χάβαρι (1-2) με ανατροπή, δια πυρός και σιδήρου. Διπλό και η Προοδευτική και μάλιστα με 4-1 στο ουδέτερο γήπεδο Λατζοϊου επί του Κεραυνού Χειμαδιού.
* ΕΔΩ έκανε μικρό ρεκόρ ο Νικολετάκης, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ. Ήταν ένα ξέσπασμα της Προό, η οποία είχε τρεις ήττες σερί, ενώ έφερε το πρώτο φετινό διπλό!
* Ο ΑΟ Ξενοφών έφερε την πρώτη φετινή ισοπαλία. Παρόλα αυτά ο Μπάρκας σκόραρε και πάλι. Ήταν η έκτη συνεχόμενη φορά που πέτυχε γκολ. Φτάνοντας στα δέκα ως τώρα. Δέκα έχει και ο Νικολετάκης!
* ΑΝΤΙΘΕΤΑ ο Πανηλειακός έφερε το έκτο διπλό. Ο ΑΠΟ Κουρτεσίου έφερε την τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία στο Ενωσιακό με τη Θύελλα.
* Ο ΗΛΕΙΑΚΟΣ Λεχαινών, μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες, έφερε τρίτη ισοπαλία. Διακόπηκε και το σερί νικών της Νίκης Τραγανού στο γήπεδό της. Έφερε 0-0 με τα Καβάσιλα.

Ο αγώνας διαρκεί 90 λεπτά
ΕΧΕΙ μπλέξει για τα καλά η Θύελλα Πύργου, καθώς έχει μείνει στις δύο νίκες, ενώ προχτές στο Ενωσιακό έχασε μέσα από τα χέρια της την τρίτη νίκη. Στο ντέρμπι ισοδύναμων με τον ΑΠΟ Κουρτεσίου, αν και προηγήθηκε στο 70’ με 2-0, ως το τέλος του αγώνα ισοφαρίστηκε. Δύο ήταν τα χαρακτηριστικά του αγώνα: Ο Δημήτρης Κουρής, ενώ έχανε 1-0 στο 55’, έκανε δύο αλλαγές και στο 75’ τρίτη! Έτσι στο τελευταίο 10λεπτο πέτυχε να ισοφαρίσει, αφού στο μεταξύ η Θύελλα είχε κάνει το σκορ 2-0.
* ΥΠΗΡΞΕ σχετική γκρίνια για τις αλλαγές του Πυργιώτη κόουτς μετά το 2-0 και ειδικά για την αλλαγή του σκόρερ Παργινού. Εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα, αλλά δεν είναι έτσι, διότι μετά την πρώτη αλλαγή, έγινε το 2-0 και μετά τη δεύτερη ήρθε ο χαλασμός. Τυχαίο; Απόλυτα ναι, γιατί η ομάδα του Κουρτέσι είχε χάσει ευκαιρίες νωρίτερα.
* Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κουρής ρίσκαρε με τις δύο αλλαγές στο 55’ και με το σκορ σε βάρος του. Είναι κερδισμένος, διότι οι αλλαγές βοήθησαν την ομάδα του. Κρίνοντας συνολικά το 2-2 είναι δίκαιο, γιατί ένας αγώνας διαρκεί 90 λεπτά συν τις καθυστερήσεις!

Πρώτη νίκη στην έδρα του!
Ο ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ Μαγούλας πέτυχε την τρίτη φετινή του νίκη και ΠΡΩΤΗ στο γήπεδο Καράτουλα, το οποίο ως τώρα χρησιμοποιεί ως έδρα, λόγω έργων στο δικό του γήπεδο. Αντίπαλος μια καλή ομάδα φέτος, όπως είναι ο Ηλειακός Βαρθολομιού. Αναγεννημένος και καλύτερος από πέρυσι. Έτσι η νίκη του Κένταυρου αποκτά μεγαλύτερη σημασία.
* ΜΕ προπονητή πλέον τον κ. Παπαζώη, με νέους παίκτες, όπως ο γκολκήπερ Παναγόπουλος, ο Καράμπελας, ο Γκορδής, ο Τζόλος, ο Διαμαντόπουλος, ο Τσιμάνης, ο Καραγκούνης και ο Τσιάκας και φυσικά οι παλαιοί, προσπαθούν μαζί με τους παλαιότερους για να πετύχουν τον στόχο της ομάδας που είναι μια καλή πορεία. Στα πλαίσια αυτά η ομάδα πέτυχε σπουδαία νίκη, αρκεί να αναλογιστούμε, πως η ομάδα του Γιάννη Δανίκα είχε τρία δοκάρια, ενώ από το 66’ έπαιξε με ΔΕΚΑ παίκτες.
* ΜΕ 12 βαθμούς ο Κένταυρος δείχνει, πως μπορεί να πετύχει το στόχο της.