Live Score

Ανοιχτό Γήπεδο: Ο Κόροιβος συνεχίζει με Απόλλωνα

Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ είναι για να σπάει. Δε διαρκεί στο διηνεκές. Έτσι έγινε και το Σαββατόβραδο στο Κλειστό της Αμαλιάδας,

όπου ο Άρης επικράτησε στη δεύτερη παράταση του Κοροίβου, έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι που θα μείνει αλησμόνητο σ’ όσους το είδαν.
* ΕΝΑΣ φανταστικός Κόροιβος προηγήθηκε στο α’ 10λεπτο με 23-4, με αποτέλεσμα ο Πρίφτης να πάρει δύο τάιμ άουτ και να απειλεί τους παίκτες (κατά δήλωσή του) να τους δώσει… μπουνιές! Ωστόσο οι «Μπλε» ήταν ασταμάτητοι και έκλεισαν το ημίχρονο 51-37.
* ΣΤΗΝ επανάληψη οι «κίτρινοι» ροκάνισαν τη διαφορά και στο γ’ δεκάλεπτο ήταν 9 πόντοι! Τελευταίο σκίρτημα για τον Κόροιβο ήταν το τρίποντο του Μπράουν στο 34’ που έκανε δεκάποντη τη διαφορά (74-64). Εκεί κόλλησαν οι παίκτες του Καλαμπάκου και μέσα σε 6 λεπτά ως τη λήξη πέτυχαν ΕΝΑ δίποντο (!) και οι Αρειανοί 12 πόντους και ισοφάρισαν (76-76). Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
* ΔΕΝ απομένει να συνέλθουν όλοι στον Κόροιβο από το σοκ της ήττας από τον Άρη, μετά από δυο παρατάσεις. Ο Ντίνος Καλαμπάκος θα δουλέψει πάνω στον ψυχολογικό τομέα, ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα των παικτών, οι οποίοι καλούνται να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα τόσο καλά, ώστε οι επόμενοι αγώνες να είναι νικηφόροι.
* Η ΟΜΑΔΑ το Σάββατο θα πάει στην κοντινή Πάτρα για το ματς με τον Απόλλωνα, ένα ματς που ισοδυναμεί με «πόλεμο».

Νίκη δια πύρος και σιδήρου
ΤΟ πήρε το ένατο διπλό ο Πανηλειακός στο Χάβαρι πολύ δύσκολα. Όπως ακριβώς με την Δόξα και τη Νίκη στο Τραγανό. Καμιά σημασία δεν έχει η απουσία του Νιφορόπουλου. Δε μπορεί καν να χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία. Εμείς τα έχουμε γράψει πριν την έναρξη. Κανένας δε θα του χαριστεί. Απεναντίας θα τους λοιδορούν και θα τους χλευάζουν άλα 1988. Είδαμε τι έγραψε ο Ορφέας στον ιστότοπό του!
* Ο ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ μπήκε καλά. Είχε ευκαιρίες, έξι συνεχόμενα κόρνερ ανεκμετάλλευτα, φάουλ στον ουρανό. και στην πρώτη επίθεση του ΑΟΧ έγινε παιδαριώδες λάθος. Οι μελανόλευκοι έκαναν το 1-0 και άντε πιάστους!
* ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΕ ο Σπύρος Αντωνόπουλος να κάνει δύο αλλαγές, γύρισε το παιχνίδι σε 3-5-2. Βγήκαν διαδοχικά Γκουβέρος και Χατζηστάμου και μπήκαν ο Φωτάκης και ο Πλαστουργός. Μέχρι να βρουν τα πατήματά τους οι παίκτες έφυγε το ημίχρονο, με τους Χαβαραίους να ωρύονται για ΠΕΝΑΛΤΙ!
* ΣΤΟ 55’ ο Πλαστουργός με φανταιζί ενέργεια ετοίμασε στο Σκοζάι την ισοφάριση. Δέκα λεπτά αργότερα ο κόουτς έπαιξε το τελευταίο του χαρτί. Έβγαλε Στούπη κι έβαλε Χατζηαράπη, περνώντας τον Τσουκαλά στα χαφ για μεγαλύτερη πίεση. Επιτέλους μπήκε και το δεύτερο. Και αντί οι «ερυθρόλευκοι» να επιμείνουν για τρίτο γκολ και τέταρτο ακόμη γύρισαν πίσω να κρατήσουν το 1-2. Πιέστηκαν κι ευτυχώς ο Θεοδωρακόπουλος, που μαζί με τους Τσουκαλάς, Σωτηρόπουλο, Μπεγκεκτσή, Βλαχόπουλο ξεχώρισαν. Κοντά και 50 Πανηλειακοί με μπροστάρη το δήμαρχο της πόλης.

Άρεσε ο ΑΟ Χάβαρι
ΗΤΑΝ καλός σ’ όλον τον αγώνα ο ΑΟΧ και είναι να απορεί κανείς, πώς μόνον οκτώ βαθμοί η συγκομιδή ως τώρα. Είχε βέβαια άσχημο ξεκίνημα, άλλαξε προπονητή (Τζαβάρας αντί Διαμαντόπουλου) και τώρα φαίνεται βρίσκει τα πατήματά του! Φαίνεται όμως πως γρήγορα θα βρει το δρόμο του, γιατί ο Λύσανδρος αξίζει. Μάλιστα κάθεται και δίνει οδηγίες έξω από το σύρμα, γιατί δεν παρέδωσε το δίπλωμά του στην ΕΠΣΗ! Κουμάντο κάνει μέσα ο συνεργάτης του, Αδαμόπουλος! Θεωρώ, πως καλύτεροι ήταν οι αδελφοί Ρούνη (τερματοφύλακας και σέντερ μπακ), ο Σταυρούλιας, ο Καμαρινός, ο Μπατζακόπουλος και ο Μαρίτσας. Οι Χαβαραίοι ζήτησαν και πέναλτι (ο Θεός γνωρίζει). Πάντως ο ρέφερι Σταθόπουλος ήταν κοντά, ενώ ήταν μακριά από την ανατροπή του Μπεγλεκτσή που οριακά στη γραμμή ανετράπη από δύο αντιπάλους!

Ταλαίπωρο κύπελλο
ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά άλλαξε το πρόγραμμα του κυπέλλου για τη φάση των «8». Ήδη σήμερα θα παίξουν μόνον ο Κεραυνός Χειμαδιού με τον Αλφειό και ο Απόλλων Ν. Φιγαλείας με το Πελοπιο. Αυτά γίνονται, όταν κάνουμε χατίρια, όταν έχουμε προσεχώς εκλογές στην Ένωση, όταν δεν τηρούνται οι αρχές της ίσης μεταχείρισης. Και γιατί, ρε παιδιά, όταν έγινε η κλήρωση να μην οριστούν τότε και οι αγώνες; Και να πούμε οι τέσσερις πρώτοι αγώνες να γίνουν τότε και οι επόμενοι τέσσερις τότε. Αυτό δεν απαιτεί η διαφάνεια και η ίση μεταχείριση ή όχι.
* ΠΑΝΤΩΣ οι δύο σημερινοί αγώνες είναι ανοιχτοί σε κάθε αποτέλεσμα. Το ένα παιχνίδι είναι ντέρμπι Β’ τοπικής, ανάμεσα σε δύο ομάδες που διεκδικούν είσοδο στην τριάδα των πλέι οφ. Το άλλο παιχνίδι θα γίνει σε ουδέτερο γήπεδο, λόγω ποινής του Κεραυνού και η ομάδα του Επιταλίου είναι ανώτερη. Άρα πάμε για ντέρμπι!