Live Score

Ανοιχτό γήπεδο: Χάθηκε στο β' μέρος ο Κόροιβος (92-66)

ΑΡΑΞΕ για τα καλά στα… ρηχά της βαθμολογίας ο Κόροιβος μετά την ήττα στην Περιβόλα από τον Απόλλωνα Πάτρας κι από δω και πέρα θα ζητήσει

εναγωνίως τη δεύτερη νίκη του κόντρα στο Λαύριο την ερχόμενη αγωνιστική.
ΔΕ μπορεί μια ομάδα να παίζει καλά μόνο για ένα ημίχρονο και να έχει απαιτήσεις να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Οι «μπλε» ήταν καλοί για 20 λεπτά, όταν προηγήθηκαν (15-22) στο α’ 10λεπτο κι έκλεισαν το ημίχρονο (42-40) δηλ. μέσα στο παιχνίδι. Τότε, που ο Μπράουν ήταν ζεστός και στο α’ ημίχρονο είχε 16 πόντους. Στην επανάληψη χάθηκε κι αυτός στην μετριότητα και είχε μόνο 3 πόντους!
* ΟΠΩΣ είπε κι ο Καλαμπάκος: «Στο β’ ημίχρονο δεν υπήρχαμε. Χάσαμε τον εαυτό μας, χάσαμε την ομάδα. Ναυαγήσαμε». Ο Μπράουν ήταν και πάλι καλύτερος. Έπαιξε 31 λεπτά, είχε 19 πόντους, 4/9 τρίποντα, αλλά και επτά λάθη (πολλά). Από τους υπόλοιπους φάνηκε μόνον ο Μιχαλόγλου με χρόνο συμμετοχής 18 λεπτά και 3/3 τρίποντα.
* ΣΤΑ καλά νέα τώρα. Ανακοινώθηκε ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ Πόλαρντ, 22 ετών και ύψους 2,03. Σ’ αυτόν εναποθέτουν όλοι τις ελπίδες τους για άνοδο (ποιοτική) του Κοροίβου.

Εμβόλιμη στην Γ’ Εθνική
ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ μια… χαρά η περίφημη Προσωρινή Διοικούσα Επιτροπή της ΕΠΟ, η λεγόμενη και Επιτροπή Εξομάλυνσης. Έβαλε εμβόλιμη αγωνιστική αύριο Τετάρτη στην Γ’ Εθνική, αιφνιδιάζοντας τις ομάδες, ενώ στην Ηλεία θα έχουμε το ντέρμπι Αστέρα- Βάρδας. Έτσι πρόλαβαν τα σωματεία να ακυρώσουν τα φιλικά που είχαν προγραμματίσει πλην των «βυσσινί» που παίξανε και νίκησαν τον Ζακυνθιακό.
* ΒΓΗΚΕ και η απόφαση για τον αγώνα Αχαϊκής- Αστέρα και η ομάδα της Κάτω Αχαγιάς άραξε για τα καλά στον πάτο της βαθμολογίας.
* ΑΚΟΜΗ είναι εντυπωσιακό, αφού το Ζευγολατιό, μετα το Μιχ. Βλάχο, έδιωξε και τον Ανδρέα Ζήκο! Το παρασκήνιο λέει, πως παραιτήθηκε από μόνος του ο Ζήκος, αλλά αυτό ποιος να το πιστέψει!

Ο άγριος κόσμος της Α’ τοπικής
ΔΙΑΝΑ πέσαμε στα προγνωστικά, αφού ήρθαν τρία διπλά, κατά τη δέκατη αγωνιστική του φετινού «μαραθωνίου». Τρεις και οι ισοπαλίες, τρεις και οι άσσοι!
ΜΑΛΙΣΤΑ μετά απ’ αυτά τα αποτελέσματα η τετράδα πήρε σχεδόν την αναμενόμενη μορφή της: Πρώτος ο Πανηλειακός 30, δεύτερος ο Ξενοφών 25, τρίτες η Δόξα και η Νίκη με 20.
* ΣΤΟΥΣ αντίποδες ο Αίας παραμένει στους μηδέν βαθμούς, ενώ ο Κεραυνός Χειμαδιού μένει καθηλωμένος στους 3 βαθμούς! Από εκεί και πάνω υπάρχουν τέσσερις ομάδες που βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας (Θύελλα 9, Χάβαρι 9, Αλφειός 10, Αμπελόκαμπος 10).
* Η ΕΙΔΗΣΗ της εβδομάδας είναι, πως ο Σπύρος Παναγιωτακόπουλος ανέλαβε και πάλι την ομάδα του Χειμαδιού, μετά το φευγιό του Χρήστου Γκρίλλα. Θυμίζουμε ότι και πέρυσι προς το τέλος της σεζόν ο Σπύρος ήταν στο Χειμαδιό. Άρα ξέρει πρόσωπα και πράγματα και δεν αρνήθηκε να ρισκάρει, αναλαμβάνοντας την ιστορική αυτή ομάδα, που φέτος μετράει μια νίκη, καθώς δάμασε μόνον τη Θύελλα Πύργου!
* ΔΙΚΑΙΕΣ διαμαρτυρίες από το φίλο της στήλης και ένθερμο συμπαραστάτη του Κένταυρου Μαγούλας κ. Λαλιώτη. Το διασταυρώσαμε και το υποστηρίζουμε. Τα παράπονα για την προχθεσινή διαιτησία στη Μανολάδα είναι αρκετά. Είναι αποκορύφωμα κι άλλων διαιτησιών φέτος! Πόσο να αντέξουμε μας είπε, εμείς που βρέξει – χιονίσει είμαστε στο γήπεδο και δίνουμε το υστέρημά μας. Πόσο πια;
* ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ της αγωνιστικής στο Βαρθολομιό, ανάμεσα στους δύο Ηλειακούς βάφτηκε ερυθρόλευκο. Χαρούμενος ο φίλος της στήλης, Δημήτρης Βύτανος, μας ανάγγειλε τη νίκη της ομάδας του Γιάννη Δανίκα με 1-0 και γκολ του Ράλλη, ο οποίος έφτασε τα 8 γκολ φέτος!
* ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ψιλοντέρμπι έληξαν ισόπαλα, ενώ η Δόξα, η προσφυγική ομάδα της Ν. Μανολάδας πέτυχε την πλέον σημαντική φετινή της νίκη.

Με μαέστρο το Βλαχόπουλο
ΜΕΓΑΛΗ εμφάνιση έκανε ο Πανηλειακός, μπροστά σε 300 φιλάθλους. Συνέτριψε 7-1 τον Εθνικό Αμπελοκάμπου, ο οποίος αφού δέχτηκε στο 3’ γκολ, το ανταπέδωσε με εκπληκτικό φάουλ. Ο Σπύρος Αντωνόπουλος έκανε ροτέισον και είδαμε εκπληκτικό ποδόσφαιρο, πολλά και ωραία γκολ.
ΠΡΟ καιρού στο κύπελλο στο ίδιο γήπεδο ο Πανηλειακός είχε αποκλείσει τον αντίπαλό του με 4-1. Αυτή τη φορά όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και τα επτά γκολ ήταν αποτέλεσμα εκπληκτικού ποδοσφαίρου. Ήδη ο Μπεγλεκτσής έφτασε τα 7 γκολ. Ο Βλαχόπουλος έχει 5, ο Φώτης Παναγόπουλος 3, από δύο γκολ οι Μπουρνέλης, Χατζηστάμου, Τσουκαλάς, Γκουβέρος, Πλαστουργός, Σκοζάι και από ένα οι Σωτηρόπουλος, Νιφορόπουλος, Στούπης, Παπαπέτρου.
* MVP του αγώνα ο Κώστας Βλαχόπουλος με τρεις ασίστ, αεικίνητος στο ζωτικό χώρο του κέντρου και μπαλαντέρ που «μίλαγε» στο τόπι. Από κοντά ο Στούπης (που σκόραρε κιόλας), ο Παπαπέτρου, ο Σκοζάι (που εκτός από το γκολ) είχε και σουτ στην οριζόντιο δοκό που την συντάραξε συθέμελα, Μπεγλεκτσής και Παναγόπουλος.
* ΕΠΟΜΕΝΟ παιχνίδι αύριο για το κύπελλο και στο Λατζόι για το πρωτάθλημα!